The Herald of Everett, Washington
Customer service  |  Subscribe   |   Log in or sign up   |   Advertising information   |   Contact us
HeraldNet on Facebook HeraldNet on Twitter HeraldNet RSS feeds HeraldNet Pinterest HeraldNet Google Plus The Daily Herald on Linked In HeraldNet Youtube
HeraldNet Newsletters  Newsletters: Sign up  Green editions icon Green editions
David Krueger and Herald staff | dkrueger@heraldnet.com
Published: Tuesday, January 15, 2013, 12:01 a.m.

Area's best swim times

CLASS 4A

200 Medley Relay
1. Stadium, 1:39.92
Area's best: Kamiak, 1:42.01

200 Freestyle
1. Brian Woodbury, Curtis, 1:45.87
Area's best: John Stupey, Kamiak, 1:46.73; Asahel Jenkins, Cascade, 1:49.91

200 Individual Medley
1. Edward Kim, Eastlake, 1:55.90
Area's best: John Stupey, Kamiak, 1:58.00

50 Freestyle
1. Drew Lackman, Stadium, 22.15
Area's best: Eben Schumann, Kamiak, 22.68

1 Meter Diving
1. Phillip Klassen, Redmond, 401.4
Area's best: none

100 Butterfly
1. Brian Woodbury, Curtis, 52.56
Area's best: John Stupey, Kamiak, 53.16; Asahel Jenkins, Cascade, 53.43

100 Freestyle
1. Brian Woodbury, Curtis, 48.44
Area's best: John Stupey, Kamiak, 49.26; Eben Schumann, Kamiak, 49.33; Asahel Jenkins, Cascade, 50.02

500 Freestyle
1. John Stupey, Kamiak, 4:48.73

200 Freestyle Relay
1. Stadium, 1:30.91
Area's best: Kamiak, 1:33.32

100 Backstroke
1. Logan Rysemus, Stadium, 54.21
Area's best: Shelby Lee, Kamiak, 55.80

100 Breaststroke
1. Wyatt Sintay, Roosevelt, 1:00.46
Area's best: John Stupey, Kamiak, 1:02.34

400 Freestyle Relay
1. Stadium, 3:21.68
Area's best: Kamiak, 3:25.14

CLASS 3A

200 Medley Relay
1. Mercer Island, 1:41.16
Area's best: Shorewood, 1:42.96; Oak Harbor, 1:43.61

200 Freestyle
1. William Wertz, Hanford, 1:47.96
Area's best: Carter Osborne, Shorecrest, 1:47.99

200 Individual Medley
1. Abrahm Devine, Lakeside, 1:58.92
Area's best: Josh Jepsen, Oak Harbor, 1:59.38; Grant Heisey, Shorecrest, 2:00.44

50 Freestyle
1. Andrew Weiss, Mercer Island, 21.34
Area's best: Andrew Garrison, Shorewood, 22.47

1 Meter Diving
1. Paul Friedman, Peninsula, 386
Area's best: none

100 Butterfly
1. Grant Neil, O'Dea, 54.05
Area's best: None

100 Freestyle
1. Andrew Weiss, Mercer Island, 47.52
Area's best: Andrew Garrison, Shorewood, 49.06; Carter Osborne, Shorecrest, 49.33; Colin Willis, Marysville Pilchuck, 49.90

500 Freestyle
1. Abrahm Devine, Lakeside, 4:49.49
Area's best: Grant Heisey, Shorecrest, 4:55.69; Tore Landboe, Shorewood, 4:55.81

200 Freestyle Relay
1. Shorewood, 1:31.59
Area's best: Shorecrest, 1:33.49

100 Backstroke
1. Thomas Hutchison, Lakeside, 55.96
Area's best: Colin Willis, Marysville-Pilchuck, 56.57

100 Breaststroke
1. Raymond Ha, Liberty, 1:00.45
Area's best: Josh Jepsen, Oak Harbor, 1:02.14

400 Freestyle Relay
1. Shorecrest, 3:23.90
Area's best: Shorewood, 3:24.08

CLASS 2A

200 Medley Relay
1. Sehome, 1:45.99
Area's best: Archbishop Murphy, 1:46.96

200 Freestyle
1. Austin Barnard, Archbishop Murphy, 1:50.48
Area's best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 1:52.45

200 Individual Medley
1. Stephen Boden, Archbishop Murphy, 2:04.79
Area's best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 2:08.78

50 Freestyle
1. Will Burgett, Prosser, 22.38
Area's best: Alec Barnard, Archbishop Murphy, 22.51

1 Meter Diving
1. Steven Kane, Archbishop Murphy, 313.3

100 Butterfly
1. Alec Barnard, Archbishop Murphy, 53.15

100 Freestyle
1. Will Burgett, Prosser, 50.37
Area's best: Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 50.82

500 Freestyle
1. Austin Barnard, Archbishop Murphy, 4:55.04
Area's best: Stephen Boden, Archbishop Murphy, 5:01.51; Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 5:08.18

200 Freestyle Relay
1. Archbishop Murphy; 1:33.85

100 Backstroke
1. Benjamin Scott, Steilacoom, 55.54
Area's best: Hunter Cosgrove, Archbishop Murphy, 57.09; Alec Barnard, Archbishop Murphy, 58.86

100 Breaststroke
1. Will Burgett, Prosser, 1:02.95
Area's best: None

400 Freestyle Relay
1. Archbishop Murphy, 3:24.35

Subscribe to High school sports
See sample | Privacy policy

Most recent Prep Zone posts

» More high schools
HeraldNet Classifieds

HeraldNet highlights

A very slow invasion
A very slow invasion: Non-native snails take over the Northwest
Girls H.S. Athlete of the Year
Girls H.S. Athlete of the Year: Lynnwood High School three-sport star Mikayla Pivec
Boys H.S. Athlete of the Year
Boys H.S. Athlete of the Year: Lake Stevens High School quarterback Jacob Eason
In all its glory
In all its glory: The North Cascades on display at the Burke Museum